Ogrody społecznościowe. Definicja
Ogrody pielęgnowane i animowane przez społeczność, z dużym udziałem zagospodarowanej zieleni, położone na terenach będących we władaniu grup nieformalnych, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych lub podmiotów prywatnych, dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób według zasad określonych przez społeczność, tworzone w celu ekologicznej uprawy warzyw, owoców, ziół lub roślin ozdobnych, integracji i animacji społeczności lokalnej, realizacji działań edukacyjnych i kulturalnych, poprawy jakości przestrzeni publicznej, w trosce o bioróżnorodność oraz dobrostan mieszkańców miast.
Zasady obowiązujące w ogrodach należących do sieci Bujna Warszawa
- Ogrodnicy szanują naturę i uznają jej immanentną wartość, wykraczającą poza walory użytkowe czy estetyczne.
- Osoby odwiedzające ogrody społecznościowe nie są dyskryminowane ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, wyznanie, narodowość, przekonania polityczne, status społeczno-ekonomiczny.
- W ogrodach społecznościowych obowiązuje regulamin określający zasady korzystania z ogrodu i członkostwa w grupie osób pielęgnujących ogród.
- Przestrzeń ogrodów społecznościowych jest dostępna również dla osób spoza grupy ogrodników; w przypadku ogrodów o ograniczonym dostępie (np. położonych na działkach), ogrodnicy będą dążyć do zapewnienia powszechnego dostępu przez minimum 1 dzień na kwartał.
- Każdy ogród społecznościowy deleguje minimum jednego reprezentanta do aktywnego uczestnictwa w Radzie Ogrodów Społecznościowych.
- W ogrodach społecznościowych nie używa się nieorganicznych pestycydów, herbicydów i nawozów sztucznych.
- W ogrodach społecznościowych nie używa się naczyń plastikowych, a użycie jednorazowych opakowań ograniczone jest do niezbędnego minimum.
- Ogrody społecznościowe dbają o ład na swoim terenie poprzez utrzymywanie roślin w dobrej kondycji, usuwanie roślin martwych lub chorych, usuwanie śmieci, utrzymywane narzędzi i materiałów ogrodniczych w porządku.
- Ogrody społecznościowe są czytelnie oznakowane – nazwa ogrodu, dane kontaktowe, informacja o przynależności do sieci Bujna Warszawa oraz regulamin powinny być umieszczone w widocznym miejscu (np. na tablicy informacyjnej)
- Regulaminy poszczególnych ogrodów społecznościowych mogą zawierać dodatkowe zasady, w tym ograniczenia dotyczące korzystania z ogrodu, pod warunkiem, że są one zgodne z powyższymi zasadami.
Ogrody społecznościowe naszych marzeń. Zbiór dobrych praktyk Bujnej Warszawy
- Regulaminy ogrodów społecznościowych zawierają zasady korzystania z przestrzeni, warunki przynależności do społeczności ogrodniczej i terminy dyżurów ogrodniczych.
- Ogrody społecznościowe są ogólnodostępne w sezonie wiosenno-letnim.
- Każda zainteresowana osoba respektująca zasady zapisane w zasadach Bujnej Warszawy i regulaminie ogrodu społecznościowego ma możliwość dołączenia do społeczności ogrodniczej.
- W ogrodach społecznościowych organizowanie są otwarte warsztaty ogrodnicze.
- Ogrody społecznościowe stosują zasady agroekologii, permakultury, rolnictwa naturalnego lub inne zrównoważone metod upraw.
- Ogrody społecznościowe dbają o różnorodność biologiczną na przykład poprzez uprawianie wielu gatunków roślin, wyznaczanie stref dzikiego życia, zakładanie hoteli dla owadów, budek lęgowych dla ptaków, budowę domków dla małych zwierząt.
- Ogrody społecznościowe oszczędzają zasoby, w szczególności energię elektryczną oraz wodę wodociągową. W miarę możliwości ogrody społecznościowe korzystają z wody deszczowej do podlewania roślin.
- Ogrody społecznościowe dążą do zminimalizowania ilości produkowanych odpadów (w myśl idei zero waste).
- Ogrody społecznościowe kompostują materię organiczną (w tym resztki kuchenne z wyjątkiem nabiału i mięsa) w kompostownikach lub na pryzmach kompostowych.
- Kompostowniki w ogrodach społecznościowych są, w miarę możliwości, otwarte dla osób spoza grupy ogrodników.
- Przynajmniej jedna grządka w ogrodach społecznościowych jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach
- Zwierzęta domowe mogą pozostawać na terenie ogrodów społecznościowych tylko pod opieką właściciela i wyłącznie poza grządkami, na których uprawiane są rośliny jadalne.
- Ogrody społecznościowe dążą do zawierania partnerstw z organizacjami pozarządowymi, szkołami, instytucjami kultury i innymi instytucjami publicznymi w celu wzbogacenia programu kulturalno-edukacyjnego i zwiększenia zasobów ogrodu.
- Ogrody społecznościowe, w miarę możliwości, dzielą się swoimi zasobami z innymi inicjatywami ogrodniczymi.
- Decyzje w ogrodzie społecznościowym podejmowane są demokratycznie, w drodze deliberacji, przez społeczność ogrodników.
- Członkowie społeczności ogrodników wybierają koordynatora lub grupę koordynatorów ogrodu.
POWYŻSZE ZASADY MAJĄ CHARAKTER ZALECEŃ DLA OGRODÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH. ICH PRZESTRZEGANIE NIE JEST WARUNKIEM KORZYSTANIA ZE WSPARCIA BUJNEJ WARSZAWY .