MIASTO OGRODÓW. Jak stworzyć ogród społecznościowy?

Oddajemy w wasze ręce naszą pierwszą publikację, w której zebraliśmy wskazówki i porady dla osób zakładających ogrody społecznościowe oraz tych, którzy rozwijają już istniejące.

 

Ogrody społecznościowe to nie tylko wiedza ogrodnicza. Będąc naturalnym miejscem sąsiedzkich spotkań, ogrody biorą udział w tworzeniu wielkiej sieci społecznej. Sieci, która dzięki swoim wyborom, obywatelskim albo konsumenckim, może opleść świat.

 

Cieszy nas, że na mapie ogrodów społecznościowych Bujnej Warszawy co roku przybywa nowych punktów.

 

Z drugiej strony widzimy, jak niektóre z nich znikają po kilku sezonach. Bywa, że motywacja i zapał, które towarzyszą ogrodnikom na starcie, z czasem gasną, a ludzie, którzy do tej pory tworzyli ogród, rozchodzą się w różne strony.

 

Wiemy jednak, że kto choć raz zetknął się z kipiącym życiem ogrodem, już zawsze będzie przekonany o jego niezwykłej roli.
Świadomość istnienia alternatywy dla hegemonicznego modelu sprzyja zaangażowaniu w działania na poziomie podwórka, miasta, regionu, a także wspierania zmian w polityce państw i organizacji międzynarodowych. Podobnie jak ma to miejsce w naturalnych ekosystemach, procesy społeczne zachodzące na wszystkich tych poziomach wzmacniają się wzajemnie i będą miały olbrzymi wpływ na ostateczny rezultat.

 

Możliwe, że dzisiaj nadzieja na pozytywny wynik ciągle jeszcze czai się w mroku.

Ale jak pisze Rebecca Solnit – rzeczy nie są jedynie kapeluszami na górze.

Grzybnia rewolucji buzuje pod ziemią.

A więc – grzebcie w ziemi.

Razem.

🌱🌱🌱

Publikacja powstała w ramach programu Bujna Warszawa realizowanego przez Pracownię Dóbr Wspólnych na zlecenie Zarządu Zieleni m.st Warszawy.
Koncepcja: Klaudia Kryńska, Matylda Dobrowolska, Maciej Łepkowski
Opieka merytoryczna: Maciej Łepkowski
Autorzy i autorki publikacji: Kamila Musiatowicz, Daniela Grzesińska, Paulina Jeziorek, Joanna Bojczewska, Klaudia Kryńska, Michał Augustyn
Redakcja i korekta: Marta Borucka, Klaudia Kryńska
Ilustracje: Patrycja Drzazga
Opracowanie graficzne i skład: Patrycja Drzazga

Warszawa 2021

PUBLIKACJA DO POBRANIA [PDF]:

BUJNA_WARSZAWA_MIASTO_OGRODÓW_JAK_STWORZYĆ_OGRÓD_SPOŁECZNOŚCIOWY