Naprzód działki

Ogrody działkowe to niezwykłe miejsca: enklawy przyrody, schronienia przed miejskim zgiełkiem, wreszcie przestrzenie spotkań i twórczej współpracy. Dla tych, którzy mieli okazję dobrze je poznać, ich potencjał jest oczywisty – tych z kolei, którzy przyglądają im się z zewnątrz, intrygują obietnicą nowych doświadczeń.

 

Celem programu „Naprzód działki” jest wspieranie zrównoważonego rozwoju warszawskich ogrodów działkowych oraz współpracy działkowców, mieszkańców i innych grup interesariuszy.

 

Istnienie ogrodów działkowych wzbogaca przestrzeń miejską w wielu aspektach. Jesteśmy przekonani, że zachowanie i rozwijanie ich unikalnego charakteru, a jednocześnie udostępnianie ich terenów wspólnych mieszkankom i mieszkańcom Warszawy może utrwalić i umocnić te przestrzenie w przyrodniczej i społecznej tkance miasta.

 

Tegoroczna edycja programu „Naprzód działki” koncentruje się na krajobrazie kulturowym ogrodów działkowych. Pejzaż działek kształtują tradycje ogrodnicze, bioróżnorodność, formy architektury i rękodzieła, a także wszelkie przejawy działkowej twórczości. Elementy ogrodowego krajobrazu wymykają się prostym podziałom na naturę i kulturę, rzemiosło czy rękodzieło i sztukę, na to, co funkcjonalne i to, co ozdobne.

 

Wspólnie z działkowcami i mieszkańcami chcemy rozwijać ten potencjał i przybliżać bogactwo ogrodów szerszemu gronu. Chcemy, by warszawianki i warszawiacy przekonali się, że działki wnoszą do życia miasta miejsca i możliwości, których nie znajdziemy nigdzie indziej, oraz abyśmy nauczyli się korzystać z nich i dbać o nie.

 

Cele programu są realizowane przez działania badawcze i edukacyjne na styku sztuki, architektury, nauk społecznych i aktywizmu miejskiego. Organizujemy warsztaty, spacery, wystawy, dyskusje, międzypokoleniowe działania integracyjne.

 

Edycja 2020 obejmuje:

 

  • Debatę online o tym, w jakim kierunku powinny rozwijać się miejskie ogrody działkowe, z udziałem dr Barbary Maćkiewicz z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu; architekta i znawcy architektury i urbanistyki ogrodów działkowych Wojciecha Mazana oraz działkowca i radnego Miasto Jest Nasze w dzielnicy Żoliborz Konrada Smocznego. W trakcie dyskusji poruszyliśmy m. in. kwestie potencjału ogrodów jako przestrzeni spotkań społeczności lokalnych, integracji międzypokoleniowej i edukacji ekologicznej, a także unikalnych walorów architektonicznych i przyrodniczych działek.

 

 

 

 

    • Oliwia Thomas przygotowuje dla nas wycieczkę po działkach z lotu (mechanicznego) ptaka – drona.

 

  • Ważne jest dla nas, by ogrody propagowały różnorodność biologiczną i pełniły funkcje wzorcowych przestrzeni zielonych w mieście. Dlatego przy okazji naszych działań sumiennie dokumentujemy przykłady funkcjonalnych, estetycznych i proekologicznych rozwiązań ogrodniczych i architektonicznych. Zbierzemy je we wzorniku działkowych dobrych praktyk.

 

Tegoroczną edycję zamyka prezentacja zbiorów projektu: cykl wirtualnych wydarzeń PLON, który rozpoczął się w sobotę 14 listopada. W programie m. in. dyskusja z niezrównaną specjalistką od wszelakich wyrobów, w tym także działkowych – Olgą Drendą,  o tym, jak działki działają na wyobraźnię i pobudzają do tworzenia niezwykłych obiektów i aranżacji przestrzeni.

Edycja 2019 objęła m.in:

 

Spotkania z przedstawicielami zarządów i konsultacje otwarte dla działkowców i mieszkańców w 3 wybranych ogrodach, na których uczestnicy programu opowiadali o swoich pomysłach na organizację przestrzeni ogrodu, dzielili się uwagami, wypełniali ankiety i tabele. Uwagi zgłoszone przez działkowców i mieszkańców na spotkaniach diagnozujących potrzeby ogrodów oraz w konsultacjach społecznych wykorzystaliśmy do przygotowania wstępnych, roboczych projektów możliwych zmian w zagospodarowaniu przestrzennym ogrodów, ze szczególnym naciskiem na rozwiązania, które zwiększają dostępność i atrakcyjność działek dla społeczności lokalnych.

 

Otwórz się na działki, czyli prezentację dobrych praktyk ogrodniczych, ustawowych celów i form działania Rodzinnych Ogrodów Działkowych, najważniejszych regulacji dotyczących użytkowania działki, a także statusów prawnych i własnościowych oraz zapisów planistycznych odnoszących się do działek

 

Spotkanie w ramach międzynarodowego projektu „On y va”, służącego wymianie doświadczeń między organizacjami zajmującymi się różnymi formami ogrodnictwa miejskiego. Warszawę odwiedzili przedstawiciele ogrodu społecznościowego Himmelbeet z Berlina oraz Saluterre z Bordeaux, organizacji koordynującej zakładanie ogrodów społecznościowych na terenie całej Francji. Rozmawialiśmy o celach, założeniach i formule naszych działań podczas otwartego spotkania z udziałem działkowców, mieszkańców oraz miejskich ogrodników.

 

Spacer z owadami, podczas którego spacerowicze przyjrzeli się z bliska owadzim sprzymierzeńcom ogrodników i działkowym szkodnikom, oraz dowiedzieli się, jakie warunki i gatunki roślin przyciągają i odstraszają jednych i drugich. O tym, co brzęczy w trawie, krzewach i koronach drzew, opowiedziała dr Hanna Legutowska z Samodzielnej Katedry Entomologii Stosowanej SGGW.

 

Wystawę obrazów Alexa Rossitera, artysty-działkowca, którego pracownią jest altana. Wystawa została zaaranżowana tak, by wkomponować obrazy w pejzaż ogrodu – także w plenerze.

 

PLON, spotkanie podsumowujące pierwszą edycję programu, które zmieniło pawilon Warszawa w wehikułem, przenoszący z centrum miasta wprost do niesamowitego świata działek. Uczestnicy mogli zobaczyli plony projektu – poznali ogrody, które zgodziły się wziąć udział w programie i działania, które wspólnie udało się zrealizować. Życie działek ukazała też ekspozycja skarbów, rzemiosła i sztuki: dowód niesamowitej wyobraźni i pomysłowości działkowców. W wystawę wkomponowana była premiera krótkiego filmu o działkach autorstwa Maxa Bugajaka i Mikołaja Sosnowskiego. 

 

Nie zabrakło też rozmowy o miejscu otwartych ogrodów działkowych w mieście przyszłości. W dyskusji obecne były różne perspektywy – urbanistyczna, ogrodnicza, ruchów miejskich czy nauk społecznych. Uczestnicy debaty zastanowili się, co miasto i jego mieszkańcy mogą dać ogrodom, a co otrzymać w zamian, a także przedyskutowali jak otwierać działki na świat, zachowując zarazem ich niepowtarzalny charakter.  

 

Raport z pierwszej edycji programu, zrealizowanej w 2019 r., jest dostępny tutaj.

 

Więcej informacji znajdziecie na Facebooku: Naprzód działki

 

Można skontaktować się z nami poprzez formularz kontaktowy lub mail: sam.rozkwit@gmail.com

 

Program jest realizowany przez Stowarzyszenie SAM Rozkwit na zlecenie i we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy.

 

Stowarzyszenie SAM Rozkwit to organizacja pozarządowa założona w 2017 r. przez osoby zaangażowane w zrównoważony rozwój warszawskich terenów zieleni, w szczególności ogrodów działkowych. Członkami są aktywiści i działkowcy, którzy postanowili wykorzystać swoje odmienne, lecz komplementarne kompetencje – w dziedzinie animacji kultury, architektury i projektowania, sztuk wizualnych, socjologii i prawa – by stymulować społeczny i przyrodniczy rozwój miejskich ogrodów działkowych. Od 2019 r. współpracujemy z Zarządem Zieleni m. st. Warszawy przy realizacji programu „Naprzód działki”. 

Otwarte ogrody działkowe w Warszawie*


ROD Park Dolny

Adres: ul. Promyka 4, Żoliborz.
Godziny otwarcia: W okresie maj-październik w soboty, niedziele i święta w godz. 8-20.
Kontakt: Biuro zarządu czynne w soboty w godzinach 13:00-15:00.

 

ROD Rakowiec
Adres: ul. Żwirki i Wigury 26, Mokotów.
Godziny otwarcia: Ogród otwarty do zmroku.
Kontakt: rodrakowiec@interia.pl; tel.: (22) 849 02 83; http://www.rod-rakowiec.pl/

 

ROD Żwirki i Wigury
Adres: ul. Astronautów 17a, Okęcie
Kontakt: zarzad@rodzwirkiiwigury.pl, tel. (22) 846 48 52

ROD Arkadia
Adres: ul. Piaseczyńska 4, Mokotów Sielce.
Otwarta jest główna aleja.
Kontakt: tel. 22 836 51 65.

 

ROD Jana Sobieskiego
Adres: ul. Jana Sobieskiego 93, Mokotów Sielce.
Godziny otwarcia: W godz. 10-18.
Kontakt: rodsobieskiego93@gmail.com; tel. 696 242 968; http://sobieskiego93.pl/.

 

ROD Obrońców Pokoju
Adres: Al. Niepodległości 113/115, Mokotów.
Godziny otwarcia: Ogród otwarty do zmroku.
Kontakt: zarzad@rodobroncowpokoju.pl; tel. (22) 844 07 46;
Biuro Ogrodu czynne we
wtorki w godz. 14-19 i w czwartki w godz 10-15; https://rodobroncowpokoju.pl/.

 

ROD Sigma Bartycka
Adres: ul. Bartycka 24/26, Mokotów Siekierki.
Kontakt: sigmabartycka@gmail.com; https://www.facebook.com/sigmabartycka/.

 

TOD im. Mai Berezowskiej
Adres: ul. św. Andrzeja Boboli 9, Mokotów.
Godziny otwarcia: W godz. 9-21.
Kontakt: Joanna Wyględała, asystent zarządu: tel. 731 840 799; http://www.ogrody-mokotow.org/ogrod-dzisiaj/.

 

ROD Kaloria
Adres: ul. Kaloryczna 5, Mokotów Augustówka.

 

ROD Żerań
Adres: ul. Odrowąża 1, Targówek.
Godziny otwarcia: W okresie 1 marca – 15 maja: w godz. 10-16, w okresie 16 maja – 15 sierpnia: w godz. 10-20, w okresie 16 sierpnia – 30 października: w godz. 10-16.
Kontakt: Piotr Przesmycki, prezes zarządu: tel. 516 036 567; http://www.rod-zeran.waw.pl.

 

ROD Energetyk – Górnik – Nauczyciel
Adres: ul. Kinowa 9, Praga Południe.
Godziny otwarcia: W okresie kwiecień – październik: w godz. 6-22, w okresie listopad – marzec: w godz. 6-20.
Kontakt: rod.egn@wp.pl; tel. 505 686 491; Biuro Ogrodu czynne w piątki w godz. 16.00 – 18.00 i w soboty w godz. 10.00 – 13.00; https://www.facebook.com/rod.egn.warszawa/.

 

ROD Kolejarz
Adres: ul. Kinowa 1, Praga Południe .
Godziny otwarcia: Otwarte są niektóre alejki.
Kontakt: rodkolejarz111@gmail.com; tel. 533 077 055; https://www.facebook.com/KolejarzROD/.

 

ROD Waszyngtona
Adres: Al. Waszyngtona 52/80, Praga Południe.
Godziny otwarcia: W okresie kwiecień – październik: w godz. 7-22, w okresie listopad – marzec: w godz. 7-20.
Kontakt: https://www.facebook.com/rodwaszyngtona/.

 

ROD Zachęta
Adres: Pl. Wojska Polskiego, Warszawa Wesoła
Kontakt: wesola@ogrodzacheta.com.pl, tel.: 604 491 339.

 

*Dostęp do niektórych ogrodów może być ograniczony ze względu na pandemię koronawirusa.